Participants and Tutors

The Program's participants and their tutors

2013/2014 academic year

• Michał Jędrzejek, MA Jagiellonian Univeristy
    • Tutor from Jagiellonian University: Elżbieta Paczkowska-Łagowska, PhD hab.
  • Leon Ciechanowski, MA, Uniwersytet Warszawski
    • Tutor from University of Warsaw: Katarzyna Paprzycka, PhD hab.
  • Rafał Zawisza, MA, Uniwersytet Warszawski
    • Tutor from University of Warsaw: Ewa Łukaszyk, PhD hab.
  • 2012/2013 academic year

• Joanna Barska, MA, University of Warsaw
      • Tutor from University of Warsaw: Ewa Szczęsna, PhD hab.
      • Tutor from the Program: Andrzej Hejmej, PhD hab.(Jagiellonian Univeristy)
    • Miłosz Puczydłowski, MA, Jagiellonian Univeristy
      • Tutor from Jagiellonian University: Marek Drwięga, PhD hab.
      • Tutor from the Program: Andrzej Draguła, PhD hab. (University of Szczecin)
    • Michał Rogalski, MA, University of Warsaw
      • Tutor from University of Warsaw: Stanisław Pieróg, PhD hab.
      • Tutor from the Program: Father Roland Prejs , PhD hab. (John Paul II Catholic University of Lublin)
    • 2011/2012 academic year

• Marta Baron, MA, Uniwersytet Śląski
        • Dissertation Supervisor: Danuta Opacka-Walasek, PhD hab. (University of Silesia in Katowice)
        • Tutor from the Program: Zbigniew Hockuba, PhD hab. (University of Warsaw)
      • Agnieszka Podpora, MA, University of Warsaw
        • Tutor from University of Warsaw: Shoshana Ronen, PhD hab. /li>
        • Tutor from the Program: Przemysław Czapliński, PhD hab. (Adam Mickiewicz University in Poznań)
      • Piotr Słodkowski, MA, University of Warsaw
        • Tutor from University of Wrocław: Waldemar Baraniewski, PhD hab.
        • Tutor from the Program: Ewa Domańska, PhD hab. (Adam Mickiewicz University in Poznań)

2010/2011 academic year

• Karolina Pawlik, MA, University of Silesia in Katowice
        • Dissertation Supervisor: Ewa Kosowska, PhD hab. (University of Silesia in Katowice)