Prof. dr hab. Józef Krzysztof Gierowski

Gierowski2.JPG

Doktor praw, doktor habilitowany psychologii, profesor nauk medycznych. Od 1994 roku profesor w Instytucie Ekspertyz Sądowych w Krakowie. W latach 1991-1996 kierownik Zakładu Patologii Społecznej Katedry Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2003 roku kieruje Zakładem Psychologii Lekarskiej CM UJ a od 2007 także Pracownią Psychopatologii Sądowej Katedry Psychiatrii UJ CM. W latach 2003-2007 przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie.

Autor i współautor ponad 270 publikacji naukowych z zakresu psychologii, psychiatrii sądowej i psychologii lekarskiej. Ważniejsze monografie:. “Motywacja zabójstw” (1989), „Postępowanie karne i cywilne wobec osób zaburzonych psychicznie”, (1996 - pod wspólną redakcja z Adamem Szymusikiem), „Zabójcy i ich ofiary. Psychologiczne podstawy profilowania nieznanych sprawców zabójstw” (2002), „Multi-problem Violent Youth. A Fundation for Comparative Research on Needs, Interventions and Outcomes”, 2002,(red.. R.R. Corrad, R. Roesch, S.H. Hart, J.K. Gierowski), “Psychologia lekarska w leczeniu chorych somatycznie 2007 ( wspólna redakcja z B. Betkowską-Korpałą), „Psychologia w postępowaniu karnym”(2008), współautorzy: T.Jaśkiewicz-Obydzińska i M. Najda..

Zdecydowana większość publikacji ma interdyscyplinarny charakter i dotyczy zagadnień prawno-psychiatryczno-psychologicznych oraz psychologii lekarskiej .

Kierownik kilku KBN-owskich grantów naukowych oraz międzynarodowego programu współkierowanego przez Prof. R. Corrado z School of Criminology Simon Fraser University Drive, Barnaby (Canada) pt. Multi-problem Violent Youth: A Foundation for Comparative Research on Needs, Intervention, and Outcomes.

Współpracuje także z Westfaellisches Zentrum fuer Forensische Psychiatrie w Lippstadt, Uniwesytetem w Maastricht, Forensich Psychiatrisch Centrum w Weldzicht, Centrum Psychologii Śledczej Uniwersytetu w Liverpoolu (Prof. J.Canter).
Należy do European Association of Psychology and Law.

Nagroda I stopnia im. Prof. Bohdana Zawadzkiego „w uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju psychologicznej praktyki sądowej i klinicznej (za łączenie bogatej działalności badawczej z działalnością dydaktyczną służącą podwyższaniu kompetencji zawodowych psychologów i propagowaniu zastosowań psychologii w innych dziedzinach nauki, za działalność praktyczną w zakresie sądowej ekspertyzy psychologicznej, za działalność na rzecz całego środowiska)” przyznana w 2004 roku przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Przewodniczący Komisji ds. Rekomendacji dla Biegłych Sądowych PTP (2002).