Dr hab. Andrzej Dudek

Pracownik Katedry Rosjoznawstwa w Instytucie Rosji i Europy Wschodniej na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Od roku 2008 – prodziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ ds. dydaktyki.

Członkostwo komitetów, komisji, towarzystw naukowych, rad redakcyjnych czasopism: Komitet Słowianoznawstwa PAN, Komisja Emigrantologii Słowian PAN, Komisja Kultury Słowian PAU, Polskie Towarzystwo Kulturoznawcze. Członek redakcji kwartalnika PAN „Slavia Orientalis”. Członek działającego na UJ zespołu badawczego zajmującego się rosyjską literaturą emigracyjną, samizdatem i tamizdatem.
Publikacje:
Autor ponad 100 publikacji (w tym: 2 monografii, współautor 5 książek). Niektóre prace:
książka: Wizja kultury w twórczości Wiaczesława Iwanowa, Kraków: Wydawnictwo UJ 2000.
Współautor podręcznika: Rosjoznawstwo. Wprowadzenie do studiów nad Rosją. Podręcznik akademicki, pod red. L. Suchanka, Kraków: Wydawnictwo UJ 2004. Współautor książki: Realiści i postmoderniści. Sylwetki współczesnych rosyjskich pisarzy emigracyjnych, pod red. L. Suchanka, Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 1997.

Wybrane artykuły: Идеи блаженного Августина в поэтическом восприятии Вяч. Иванова, „Europa Orientalis. Studi e Ricerche sui Paesi e le Culture dell’Est Europeo” 2002, numero 1, s. 353 – 366; Rosyjskie poszukiwania nowej świadomości religijnej na przełomie XIX i XX wieku, [w:] Życie religijne i duchowość współczesnych Słowian, pod red. L. Suchanka, Prace Komisji Kultury Słowian PAU, t. II, Kraków 2002, s. 33-50; Концепция гуманизма в литературе и мысли русского модернизма, [w:] Z polskich studiów slawistycznych, Warszawa 2003, s. 169-175; Idea kultury w myśli i nauczaniu Jana Pawła II, „Polonia Sacra. Pismo Wydziału Teologicznego PAT” 2003, nr 13, s. 139 – 158; Gogol’s Vision of Culture, „Essays in Poetics. The Journal of the British Neo-Formalist Circle” 2004, vol. 29, p.17-30; The Motif of Insanity in Chekhov's Works: Literary Functions and Anthropological Connotations, “Essays in Poetics. The Journal of the British Neo-Formalist Circle”. Chekhov Special Issues in Two Volumes. Volume I: Aspects of Chekhov, 2005, pp. 60-74; Адам Мицкевич глазами русских символистов (Д. Мережковский и В. Иванов), [w:] Адам Мицкевич и польский романтизм в русской культуре, отв. ред. В.А. Хорев; Институт Славяноведения Российской Академии Наук, Москва: Наука 2007, с. 189-199; Mechanizmy historii w eseistyce Dymitra Merieżkowskiego, [w:] Wokół problemów Historii. Studia o kulturze i literaturach wschodniosłowiańskich, pod red. A. Woźniak, Lublin: Towarzystwo Naukowe KUL, 2008, s. 23-35.

Zainteresowania naukowe: Religijne inspiracje w kulturze rosyjskiej, kultura okresu modernizmu w Rosji, rosyjskie koncepcje kultury, kultura rosyjska na emigracji, antropologia kultury rosyjskiej, mentalność rosyjska, teoretyczne aspekty kulturoznawstwa.