Prof. UŚ dr hab. Bogdan Dembiński

Jest absolwentem Wydziału Filozoficznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W roku 1987 uzyskał tytuł doktora nauk filozoficznych w Uniwersytecie Śląskim na podstawie pracy pt.: “Zagadnienie skończoności w ontologii fundamentalnej M. Heideggera” (opublikowanej w Wydawnictwie Uniwersytetu Śląskiego w r. 1991). W roku 1998 uzyskał tytuł doktora habilitowanego na podstawie pracy Teoria idei. Ewolucja myśli platońskiej (opublikowanej w Wyd. UŚ 1997 — I wyd., 1999 — II wyd.). Pełni funkcję dyrektora ds. naukowych Instytutu Filozofii UŚ, oraz funkcję kierownika Zakładu Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej. Zainteresowania filozoficzne prof. Dembińskiego skupiają się wokół problematyki ontologicznej właściwej systemom filozofii starożytnej. W druku znajduje się praca poświęcona ontologii platońskiej pt. Późna nauka Platona. Związki ontologii i matematyki. Prof. Dembiński prowadzi wykłady w ośrodkach zagranicznych (Austria, Niemcy, Czechy). Został zaproszony do uczestnictwa w Światowym Kongresie Filozofii, Istambuł 2003 (wystąpienie w sekcji Filozofii Starożytnej oraz udział w panelu poświęconym problemowi historyczności Sokratesa). Obecnie przygotowuje cykl wykładów, które wygłosi na Uniwersytecie w Grazu (Austria).

• powrót do listy tutorów