Prof. dr hab. Roman Czaja

Studia historyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w latach 1979–1983 oraz na Wilhelms–Universität w Münster 1988–1989. W 1991 r. obrona na Wydziale Humanistycznym UMK pracy doktorskiej pt. Socjotopografia Miasta Elbląga w średniowieczu, napisanej pod kierunkiem prof. dra hab. Antoniego Czacharowskiego. Habilitacja w 1999 r. na podstawie pracy Miasta pruskie a zakon krzyżacki. Studium nad stosunkami między miastem a władzą terytorialną w średniowieczu. Od 1984 r. związany zawodowo z Instytutem Historii i Archiwistyki UMK, początkowo jako asystent, od 1991 jako adiunkt, a od 2000 r. jako profesor nadzwyczajny. Liczny wykłady i zajęcia gościnne na uniwersytetach niemieckich w Greifswaldzie, Poczdamie, Hamburgu, Münster i Kilonii. W latach 2000–2001 stypendysta Fundacji Alexandra von Humboldta na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. Zainteresowania naukowe koncentrują się na dziejach miast średniowiecznych ze szczególnym uwzględnieniem dziejów miasta hanzeatyckich, historii zakonu krzyżackiego i jego państwa w Prusach oraz kartografii historycznej. Jest m.in. współwydawcą (z A.Czacharowskim) Atlasu historycznego miast polskich.

• powrót do listy tutorów