Dr hab. Anna Maria Czabanowska-Wróbel

Urodzona w 1962 roku w Krakowie, tu uczyła się i studiowała. Dr hab., profesor UJ, pracuje w Katedrze Historii Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w historii literatury Młodej Polski oraz badaniach nad poezją współczesną. Autorka książek: Baśń w literaturze Młodej Polski (1996), Dziecko. Symbol i zagadnienie antropologiczne w literaturze Młodej Polski (2003) oraz Poszukiwanie blasku. O poezji Adama Zagajewskiego (2005). Książka Złotnik i śpiewak. Poezja Leopolda Staffa i Bolesława Leśmiana w kręgu modernizmu ukaże się w roku 2009 w serii „Modernizm w Polsce” wydawnictwa „Universitas”.

Współredagowała zbiory studiów poświęconych interpretacji poezji Tetmajera (2003), Micińskiego (2004), Bursy (2004) i Staffa (2005). Współredagowała i redagowała tomy zbiorowe: Żywioły wyobraźni Stanisława Wyspiańskiego (2008) oraz Stanisław Wyspiański. W labiryncie świata, myśli i sztuki (2009). Jest autorką opracowania edytorskiego Utworów wybranych Józefa Jedlicza (1998) oraz tomu Poezje Stanisława Miłaszewskiego (2008) w serii Biblioteka Poezji Młodej Polski. Publikuje w czasopismach takich jak "Pamiętnik Literacki", „Ruch Literacki", „Teksty Drugie" oraz w książkach zbiorowych artykuły i szkice poświęcone literaturze Młodej Polski i literaturze współczesnej.

Wraz z gronem seminarzystów i doktorantów zorganizowała trzy konferencje z cyklu Wyobraźnia i inne żywioły. Ich plonem są książki zbiorowe, które ukazują się sukcesywnie (w przygotowaniu tom poświecony wyobraźni pokolenia Nowej Fali). Przygotowała autorski program wykładu poświęconego literaturze dla dzieci i młodzieży, który prowadzi dla studentów polonistyki (specjalność nauczycielska). Jest jurorem Olimpiady Literatury i Języka Polskiego – kiedyś była jej laureatką.

Jej zainteresowania naukowe obejmują: literaturę Młodej Polski, przemiany w poezji polskiej od końca XIX wieku do współczesności, badanie wyobraźni poetyckiej, baśń w literaturze, literacki temat dziecka i dzieciństwa, twórczość Schulza, Leśmiana, Iwaszkiewicza, Zagajewskiego, Różyckiego.

W wolnych (?) chwilach słucha muzyki, gotuje, wędruje po Gorcach. Gdyby miała więcej czasu, podróżowałaby po Europie szlakiem ulubionych powieści a może sama napisałaby powieść.

  • powrót do listy tutorów
  •