Prof. Andrzej Borowski

prof. Borowski.JPG

Prof. dr hab. Andrzej Borowski

Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego, Dyrektor Instytutu Polonistyki UJ (od 1991 do września 2002), Kierownik Katedry Literatury Staropolskiej i Oświeceniowej w Instytucie Polonistyki UJ (od r. 1999), Kierownik Zakładu Bibliografii Polskiej im. K. Estreichera UJ (od r. 1975), Przewodniczący Międzynarodowego Naukowego Komitetu Studiów Polonistycznych (w kadencji 1999–2001); Wiceprzewodniczący Rady Programu Akademia »Artes Liberales«. Wykłady zagraniczne: visiting professor 1979–1980 w Katholieke Universiteit Leuven oraz w Rijksuniversiteit Gent (Belgia); wykłady: Ruhr Universität bochum (Niemcy), Université de Bourgogne w Dijon (Francja), Der Universität Zurich (Szwajcaria), Institut Nationale des Langues et Civilisations Orientales (Paryż), Centre de Civilisation Polonaise w Paris–Sorbonne IV (Paryż). Zainteresowania naukowe: literatura polska i europejska średniowiecza, renesansu i baroku, komparatystyka literacka, neolatynistyka, translatologia, bibliografia. Książki: Pojęcie i problem Renesansu północnego, Kraków 1987; Renesans, Warszawa 1992; Powrót Europy, Kraków 1999; Słownik sarmatyzmu. Idee, pojęcia, symbole, Kraków 2001, Literatura polska i powszechna. Starożytność — Oświecenie, Kraków 2002, Renesans, Kraków 2002. Inne publikacje: kilkadziesiąt rozpraw i artykułów, m.in. przedmowa do: C. Ripa, Ikonologia (1998) i F. Petrarca, Sonety, wyd. dwujęzyczne 1998; edycja naukowa: Stanisław Żółkiewski, Początek i progres wojny moskiewskiej (1998); współautorstwo książek: Historia literatury polskiej w zarysie, (wiele wydań) i Okresy literackie (kilka wydań). Przekłady: E.R. Curtius, Literatura europejska i łacińskie średniowiecze (1997); S. De Vries, Obrzędy i symbole Żydów (1999).

• powrót do listy tutorów