Bednarek

Dr hab. prof. UWr Stefan Bednarek

Teoretyk i historyk kultury, dyrektor Instytutu Kulturoznawstwa. W latach 2004-2007 przewodniczący Komitetu Nauk o Kulturze PAN, od października 2009 prezes Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego. Redaktor serii UWr.: „Prace Kulturoznawcze”, współredaktor czasopisma „Dolny Śląsk”. Odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Książki:

1. Charakter narodowy w koncepcjach i badaniach współczesnej humanistyki, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 1980.
  2. Pojmowanie kultury i jej historii we współczesnych syntezach dziejów kultury polskiej, Wyd. Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 1995.
  3. Encyklopedia Nowej Ery. New Age od A-Z (współautorzy: W. Bockenheim, J. Jastrzębski, red. S. Bednarek), Wrocław 1996.
  4. Encyklopedyczny przewodnik po świecie idei. Od Absolutu do Żeromszczyzny (Współautor: J. Jastrzębski, red. S. Bednarek), Wrocław 1966.
  5. W kręgu małych ojczyzn. Szkice regionalistyczne, Wrocław-Ciechanów 1996; seria ”Prace Krajowego Ośrodka Dokumentacji Regionalnych Towarzystw Kultury” No 19. s.134.
  6. Raport o stanie kultury wiejskiej w Polsce, (współautor: Anatol Omelaniuk), Wrocław, 1997.
  7. Jak żyć? Leksykon autorów i tekstów literatury sapiencjalnej pod red. J. Jastrzębskiego (współautorzy: J. Jastrzębski, M. Kocur), PWN, Warszawa-Wrocław 1999.

Redakcja prac zbiorowych:

1. Nim będzie zapomniana. Szkice o kulturze PRL-u, praca zbiorowa pod red. S. Bednarka, Wrocław 1997.
  2. Czym jest regionalizm?, Wstęp i redakcja S. Bednarek, Kraj. Ośr. Dokumentacji Regionalnych Towarzystw Kultury, Wrocław-Ciechanów, 1998.
  3. Edukacja regionalna – dziedzictwo kulturowe w zreformowanej szkole pr. zb. pod red, S. Bednarka, Wrocław 1999.
  4. S. Bednarek, K. Łukasiewicz, (red.), Wiedza o kulturze polskiej u progu XXI wieku, Wrocław 2000.
  5. Edukacja europejska w zreformowanej szkole, Wrocław 2001.
  6. Edukacja regionalna – dziedzictwo kulturowe w zreformowanej szkole. Materiały dla nauczycieli, Wrocław 2001.
  7. Kongres Kultury Polskiej 2000, red. S. Bednarek, A.J. Omelaniuk, A. Tyszka, A. Zieliński, Wydawnictwo Silesia, Wrocław 2002.
  8. Edukacja kulturowa dzieci i młodzieży szkolnej. Koncepcje i propozycje, Wrocław 2004.
  9. Chopin w kulturze polskiej (członek Komitetu Redakcyjnego), Wrocław 2009.
  10. O kulturze i jej poznawaniu. Prace ofiarowane Profesorowi Stanisławowi Pietraszce (wspólredaktor), Wrocław 2009.

oraz ok. 100 artykułów

• powrót do listy tutorów