Prof. dr hab. Jerzy Axer

Axer.jpg

Prof. dr hab. Jerzy Axer

Filolog klasyczny, główne pola zainteresowań: latynistyka i neolatynistyka oraz recepcja kultury antycznej. Dyrektor Instytutu Badań Interdyscyplinarnych „Artes Liberales” w Uniwersytecie Warszawskim, założyciel Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych w tym uniwersytecie. Inicjator uruchomienia w Uniwersytecie Warszawskim w Kolegium Artes Liberales autorskiego unikatowego kierunku studiów: artes liberales (Przewodniczący Rady Kolegium). Pomysłodawca i organizator Akademii »Artes Liberales« (Przewodniczący Rady AAL). W ostatnich latach interesuje się szczególnie kształceniem elit humanistycznych w regionie Europy Środkowowschodniej (prowadzi program Międzynarodowej Szkoły Humanistycznej przeznaczony głównie dla młodych badaczy z Ukrainy i Białorusi). Kieruje interdyscyplinarnymi, międzynarodowymi projektami badawczymi z zakresu recepcji kultury antycznej w kulturze polskiej i europejskiej oraz edytorstwa źródeł historycznych. Jako tutor może być przydatny studentom zainteresowanym recepcją tradycji antycznej od starożytności po wiek XX, niekonwencjonalną lekturą tekstów klasycznych (antycznych i polskich), teorią i praktyką retoryki antycznej, pograniczem literatury i historii różnych epok, krytyką tekstu, historią teatru. Pod warunkiem, że student ma wyraźne zainteresowania naukowe i dobrze znosi brak regularnego nadzoru.

Hobby: ornitologia i ogrody zoologiczne.

• powrót do listy tutorów