Adamiec

Dr Marek Adamiec

Psycholog (doktorat w r. 1980). W roku 1973 ukończył studia psychologiczne w Uniwersytecie Śląskim, gdzie pracuje od tegoż roku, aktualnie jako starszy wykładowca na Wydziale Pedagogiki i Psychologii oraz w Szkole Zarządzania Uniwersytetu Śląskiego. Zajmuje się podstawami psychologii, filozofii psychologii, zagadnieniami osobowości, rozwoju człowieka dorosłego i zmian na przestrzeni życia. Drugim obszarem działalności jest psychologia pracy i organizacji, problemy psychologicznych podstaw kierowania i zarządzania, zarządzanie zasobami ludzkimi, praktyczne zastosowanie diagnoz psychologicznych, działalność doradcza i szkoleniowa. Najważniejsze książki: Doświadczenie przemiany jako kategoria psychologiczna (1988), Zarządzanie zasobami ludzkimi. Aktor — kreator — inspirator (wspólnie z B. Kożusznik, 2000); Sztuka zarządzania sobą (Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, 2001, współautor), Zarządzanie uczelnią wyższą — problemy psychospołeczne (współautor), Uniwersytet Śląski, 2002. Około 40 artykułów z dziedziny psychologii ogólnej i psychologii pracy, ekspertyzy i opracowania z dziedziny psychologii pracy i organizacji dla firm państwowych i prywatnych. Publikacje popularne (m.in. w dwumiesięczniku “Gestalt”). Zainteresowania: filozoficzne problemy psychologii, metodologia idiograficzna i jakościowa, problemy osobowości i zmiany w życiu ludzkim w kontekście “zarządzania sobą”, niekonwencjonalne metody diagnoz psychologicznych (metody komputerowe i problemy “sztucznej inteligencji”).

• powrót do listy tutorów