Adriana Joanna Warmbier

WarmbierAdrianna.jpg


Adrianna Joanna Warmbier



Jestem doktorantką Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz współredaktorem Kwartalnika Filozoficzno-Kulturalnego Mêlée. Zajmuję się szeroko dyskutowanym zagadnieniem podmiotowości i tożsamości w filozofii (zwłaszcza w filozofii współczesnej). Pracę doktorską „Niesubstancjalne rozumienie podmiotowości i tożsamości w filozofii Paula Ricoeura” piszę pod kierunkiem Pana prof. Marka Drwięgi. Przed rozpoczęciem studiów w Akademii Artes Liberales studiowałam filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim oraz teologię w Gdańskim Instytucie Teologicznym – Filii Wydziału Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Studia filologiczne za zgodą Dziekana Wydziału UG realizowałam w Trybie ITS (Indywidualny Tok Studiów), poszerzając program o wykłady oraz konwersatoria odbywające się w Instytucie Filozofii i Instytucie Filologii Klasycznej UG, jak również. uczestnicząc w studenckim ruchu naukowym. Pracę magisterską napisałam na seminarium z literatury współczesnej u Pani prof. Małgorzaty Czermińskiej.
Moje szczególne zainteresowanie filozofią skłoniło mnie do podjęcia systematycznych studiów filozoficznych. Będąc studentką drugiego roku filozofii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, rozpoczęłam studia w Akademii Artes Liberales. Moim tutorem wewnętrznym była Pani prof. Jolanta Żelazna. W pierwszych dwóch latach moich studiów w AAL uczęszczałam na zajęcia prowadzone na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie moim tutorem był Pan prof. Marek Siemek. W kolejnych dwóch latach zajęcia realizowałam na Uniwersytecie Jagiellońskim, moim tutorem był Pan prof. Marek Drwięga. To właśnie w trakcie uczestniczenia na seminariach prowadzonych przez Pana Drwięgę zrodził się pomysł napisania doktoratu, w którym omówiona zostanie kwestia; o jaki podmiot się spieramy, biorąc za punkt wyjścia filozofię Paula Ricoeura. W ostatnim roku w AAL zajęcia realizowałam na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach pod opieką tutorską Pani prof. Zofii Ratajczak oraz Pana prof. Karola Tarnowskiego. Pracę magisterską z filozofii obroniłam na seminarium Pana prof. Jacka Migasińskiego. Trzykrotnie byłam stypendystką Ministra Edukacji Narodowej i Sportu oraz dwukrotnie stypendystką Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Województwa Pomorskiego.
Dzięki studiom w Akademii miałam możliwość przede wszystkim rozwinąć i pogłębić moje zainteresowania filozoficzne, co stało się głównie za sprawą uczestniczenia w badaniach prowadzonych przez różne akademickie ośrodki humanistyczne. Największym owocem moich studiów w AAL jest moja obecna współpraca z Panem prof. Drwięgą, którego opiece tutorskiej zawdzięczam wiele bardzo cennych naukowych umiejętności, jak również współpraca z Panem dr Sebastianem Kołodziejczykiem, który rozbudził we mnie zainteresowanie filozofią analityczną. Nie bez znaczenia jest dla mnie wiedza, jaką zdobyłam w toruńskim i warszawskim ośrodku filozoficznym. Studia w Akademii dały mi sposobność poznania nie tylko wybitnych badaczy interesujących mnie dziedzin oraz uczestniczenia w licznych sesjach, szkołach i konferencjach, lecz także pozwoliły mi na nawiązanie wielu kontaktów oraz zawiązanie relacji przyjacielskich, które podtrzymuję do dziś.
Jednym z moich marzeń „naukowych” jest przyczynienie się do powstania pracowni filozofii francuskiej na Wydziale Filozoficznym UJ. Póki co, za sprawą studiów w Akademii, spełniają się obecnie trzy moje wielkie marzenia: zdobywam wiedzę i piszę doktorat na najstarszej polskiej uczelni; wiele z tego, co zawdzięczam moim tutorom, przekazuję studentom; przynajmniej dwa razy w roku spędzam czas w paryskich bibliotekach…i marzy mi się jeszcze przekroczenie progu uniwersytetów w Cambridge i w Oxfordzie…


powrót do listy studentów