Sawicka Natalia

Sawicka Iirena2.jpg

Prof. dr habIrena Natalia Sawicka

ur. 1944 w Warszawie

• 1968 – mgr filologii słowiańskiej (językoznawstwo, język serbsko-chorwacki), Uniwersytet Warszawski
  • 1972 – doktor nauk humanistycznych (językoznawstwo słowiańskie), Instytut Słowianoznawstwa PAN
  • 1978 – doktor habilitowany, Uniwersytet Warszawski
  • 1991 – profesor
  • 1969-1992 pracownik Instytutu Slawistyki PAN (kolejno w Pracowni Atlasu Gwar Białoruskich Białostocczyzny, Pracowni Języków Południowosłowiańskich, Pracowni Fonologicznej – kierownik, Pracowni Typologii Języków Słowiańskich), od 1992 pracownik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Instytucie Filologii Słowiańskiej (1992-93 zastępca dyrektora, 2003-2008 dyrektor, od 2008 zastępca dyrektora).

Członek kilku towarzystw naukowych i kolegiów redakcyjnych. Aktualnie przewodnicząca Komisji Fonetyki przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów i członek dwóch innych komisji.
    Laureatka nagrody Sekretarza PAN, 3 nagród Rektora UMK, nagrody państwowej Republiki Macedonii.

Uczestniczyła w kilku naukowych projektach międzynarodowych. Autorka ponad 20 pozycji książkowych i 300 artykułów naukowych i recenzji, oraz kilkudziesięciu artykułów popularnych w prasie (głównie Dziennik Polski w Londynie).

Zainteresowania: fonetyka języków słowiańskich, badania konfrontatywne fonetyki słowiańskiej i bałkańskiej, fonetyka arealna Europy południowo-wschodniej i teoria językoznawstwa arealnego.

Najważniejsze publikacje:
    Monografie:

• Struktura grup spółgłoskowych w językach słowiańskich, Ossolineum 1974
    • Problematyka predykacji imiennej na przykładzie języka serbsko-chorwackiego, Ossolineum 1979
    • Zagadnienia predykacji imiennej w językach południowosłowiańskich, Ossolineum 1981, (co-authors K. Feleszko, V. Koseska)
    • Struktura sloga u balkanskim jezicima, Ossolineum 1986
    • Българско-полска съпоставителна граматика, т. I, Фонетика и фонология, София 1988, (współautor T. Бояджиев)
      6. Fonologia konfrontatywna polsko-serbsko-chorwacka, Ossolineum 1988
    • Фонологија на современиот македонски стадарден јaзик, т. I, Скопje 1991, (współautor. Љ. Спасов)
    • Gramatyka współczesnego języka polskiego, Fonetyka i fonologia, (Fonetyka – L. Dukiewicz, Fonologia - I. Sawicka), Kraków 1995
    • Фонологија на современиот стадарден јaзик, (współautor Љ. Спасов), I: Fонологија сегментална – wydanie drugie, II: Fонологија супрасегментална – wydanie pierwsze, Скопje 1997
    • The Balkansprachbund in the Light of Phonetic Features, Energeia, Warszawa 1997