Próchniak Paweł

próchniak.jpg

Historyk literatury, krytyk literacki. Autor monografii Sen nożownika. O twórczości Ludwika Stanisława Licińskiego (Lublin 2001) i Pęknięty płomień. O pisarstwie Tadeusza Micińskiego (Lublin 2006) oraz książki o literaturze ostatnich lat Wiersze na wietrze (szkice, notatki) (Kraków 2008).
Redaktor naukowy tomów zbiorowych poświęconych analizie i interpretacji wierszy Kazimierza Tetmajera, Tadeusza Micińskiego, Leopolda Staffa i Józefa Czechowicza.
Pomysłodawca i organizator kilkudziesięciu międzynarodowych i ogólnopolskich konferencji naukowych, otwartych seminariów z udziałem pisarzy oraz festiwalu literackiego Miasto poezji.

Był dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej KUL i kierownikiem powołanej z jego inicjatywy Katedry Literatury Modernizmu KUL. Obecnie jest profesorem Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.
W kręgu jego zainteresowań naukowych pozostaje literatura polskiego modernizmu, poezja XX wieku oraz literatura najnowsza. Zajmuje go historyczna zmienność form artystycznych, problematyka mitu i transgresji, egzystencjalny wymiar literatury i fundamentalna nieoczywistość związanego z nią sensu. Obok pytań o centrum i całość, stawia pytania o granice, o te gesty i formy językowej wyobraźni, w których tekst literacki wychyla się w pozajęzykową rzeczywistość, w przestrzeń tego, co niewypowiedziane, niepoznane, nie do pomyślenia. Wiele jego prac to interpretacje odsłaniające architektonikę pojedynczych dzieł literackich oraz kształt stojącej za nimi wyobraźni i wpisanego w nie doświadczenia.
Interpretacyjnie zorientowana jest również jego praca dydaktyczna. Aspektowej analizie i interpretacji dzieł literackich poświęcone są zwykle pisane pod jego kierunkiem dysertacje doktorskie, prace magisterskie, proseminaryjne i dyplomowe oraz recenzowane przeze niego magisteria i doktoraty.


powrót do listy tutorów