Tomasz Placek

Dr hab. Tomasz Placek

Od 1986 roku pracuję w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Oprócz filozofii ukończyłem na UJ fizykę. Jako visiting scholar przebywałem m. in. na Uniwersytecie w Princeton i w London School of Economics. Obecnie pracuję nad teorią rozgałęziających się historii (branching space-times) i jej zastosowaniem do kwestii takich jak determinizm i przyczynowość, interpretacje prawdopodobieństwa, interpretacje mechaniki kwantowej, zagadnienie ludzkich działań sprawczych. Wcześniej interesowałem się filozofią matematyki.
Napisałem dwie książki: Is Nature Deterministic?, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2000 oraz Intuitionism and Intersubjectivity, Kluwer Academic Publishers, Dordrecht 1999