Pisula

E-Pisula.jpg

Prof. hab. Ewa Pisula

Pracuje w Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Psychologii. Kieruje Zakładem Psychologii Rehabilitacyjnej. Zainteresowanie badawcze dotyczą przede wszystkim dzieci z zaburzeniami rozwoju, zwłaszcza z autyzmem, oraz sytuacji rodzin dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi. Autorka sześciu monografii i kilkudziesięciu artykułów z tego zakresu, a także redaktor i współredaktor licznych prac zbiorowych.
Najważniejsze publikacje:

Pisula, E. (2000). Autyzm u dzieci. Diagnoza, klasyfikacja, etiologia. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN.
Pisula, E. (2003). Autyzm i przywiązanie. Studia nad interakcjami dzieci z autyzmem i ich matek. Gdańsk: GWP.
Pisula, E. (2005). Małe dziecko z autyzmem. Diagnoza i terapia. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.
Pisula E. (2007). Rodzice i rodzeństwo dzieci z zaburzeniami rozwoju. Warszawa: Wydawnictwo UW.
Gałkowski, T. i Pisula, E. (2006). Psychologia rehabilitacyjna. Wybrane zagadnienia, Warszawa: Wydawnictwo Instytutu Psychologii PAN.
Pisula E. and Tomaszewski P. (2009)(eds). New Ideas in Studying and Supporting the Development of Exceptional People. Essays in Honor of Tadeusz Gałkowski. Warsaw: Warsaw University Press.
Pisula E. (2007). A comparative study of stress profiles in mothers of children with autism and those of children with Down’s syndrome. Journal of Applied Research in Intellectual Disabilities, 20( 3), 274-278.

Aktualnie prowadzi badania nad interakcjami matek i ojców z dziećmi z autyzmem, stresem rodzicielskim w kontekście poczucia koherencji i stylów radzenia sobie ze stresem oraz dobrostanem matek dzieci z zaburzeniami rozwoju i ich pozytywną percepcją doświadczeń związanych z rodzicielstwem.. Stypendystka Fundacji Nauki Polskiej. Członkini Stowarzyszenia Autism-Europa.