Dr. hab. Danuta Opacka-Walasek

Opcka-Walasek.JPG

Dr. hab. Danuta Opacka-Walasek

Adiunkt w Zakładzie Literatury Współczesnej Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego, kierownik studiów doktoranckich Wydziału Filologicznego UŚ. W badaniach koncentruje się głównie na liryce drugiej połowy XX wieku (Cz. Miłosza, S. Barańczaka, A. Zagajewskiego, S. Grochowiaka, U. Kozioł...) i sztuce interpretacji. Autorka książek o poezji Z. Herberta oraz o zagadnieniu i funkcjonowaniu czasu w liryce („...pozostać wiernym niepewnej jasności”. Wybrane problemy poezji Zbigniewa Herberta. Katowice, 2006; Potęga smaku. Zbigniew Herbert. Warszawa 1997; Czytając Herberta. Katowice 2001; Chwile i eony. Obrazy czasu w polskiej poezji drugiej połowy XX wieku. Katowice 2005) oraz kilkudziesięciu artykułów o literaturze współczesnej. Wieloletni tutor studentów MISH i AAL. Członek Zespołu Koordynującego Międzyuczelniany Program Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Akademii Artes Liberales. Współpracuje od kilkunastu lat ze Szkołą Języka i Kultury Polskiej UŚ, prowadząc glottodydaktyczne zajęcia w Polsce i zagranicą (m. in. w Berlinie, Bari, Skopje, Lwowie, Budapeszcie). Członek zespołu egzaminatorów Biura Uznawalności Wykształcenia i Współpracy Zagranicznej, rekrutującego poza granicami na studia w Polsce.