Oleś

Oleś.JPG

Prof. dr hab. Piotr K. Oleś

Profesor zwyczajny w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II i Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Zajmuje się psychologią osobowości: zagadnienia teoretyczne w tym modele osobowości oraz badawcze, zwłaszcza dotyczące wewnętrznej aktywności dialogowej, konstruowania systemu znaczeń osobistych i procesu wartościowania. Prowadzi również badania dotyczące struktury i funkcji złożonego systemu Ja, przemian i dojrzewania osobowości na przestrzeni życia oraz tożsamości osobistej. Jest autorem m.in. monografii „Psychologia przełomu połowy życia” (2000) i podręcznika „Wprowadzenie do psychologii osobowości” (2003, wydanie nowe 2009), kilku metod kwestionariuszowych oraz kilkudziesięciu rozdziałów i artykułów naukowych publikowanych w kraju i zagranicą. Kierownik kilku grantów badawczych, w tym 6 promotorskich. Laureat subsydium profesorskiego w ramach programu „Mistrz” Fundacji na rzecz Nauki Polskiej – grant „Dialogowe funkcje Ja” (2006-2009).
Redaktor naczelny „Roczników Psychologicznych” i członek redakcji kilku czasopism naukowych. Członek Komitetu Nauk Psychologicznych PAN (od 2003; w prezydium od 2007); Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów – Sekcja Nauk Humanistycznych i Społecznych (od 2007), Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej (od 2005) i Państwowej Komisji Akredytacyjnej (od 2009). Międzynarodowy konsultant w zakresie konfrontacji z sobą i teorii wartościowania. Pracuje w Służbie Zdrowia jako specjalista psycholog kliniczny.