Prof. dr hab. Mikołaj Melanowicz

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, wykłada literaturę japońską na Wydziale Orientalistycznym. Opublikował m.in. Tanizaki Jun;ichirō a krąg japońskiej tradycji rodzimej (1976), Tanizaki – japoński most snów (1994), (Literatura japońska. Od VI do połowy XIX wieku 1994), Literatura japońska. Proza XX wieku (1994), Literatura japońska. Poezja XX wieku. Teatr XX wieku (1996), Formy w literaturze japońskiej (2003), Japońskie narracje. Studia o pisarzach współczesnych (2004), Japoński dramat telewizyjny: Mukōda Kuniko, Yamada Taichi, taiga dorama (2009). Wydał wiele przekładów pisarzy: Natsume Sōseki, Akutagawa Ryūnosuke, Tanizaki Jun’ichirō, Ibuse Masuji, Endō Shūsaku, Abe Kōbō, Ōe Kenzaburō. Ostanio ukazały się artykuły: „Literatura japońska jako dialog kultur”, „Kiedy powstała ‘Opowieść o księciu Genjim’”, „Vision of History in the Japanese TV Drama”, „Nihon bunka kenkyu to Nihon bummeigaku to Pōrando ni okeru nihon bungaku kenkyū” [studia nad klturą japńską i studia nad cywilizacją japońską a badania literatury japońskiej w Polsce].