Prof. dr hab. Zdzisław Mach

ur. 15 listopada 1954 w Krakowie.
Ukończył socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w roku 1978, tam też uzyskał stopień doktora (1984) i doktora habilitowanego (1990). Tytuł profesora otrzymał w roku 1999. Od roku 1978 pracuje w Uniwersytecie Jagiellońskim, naprzód w Instytucie Socjologii, a następnie, od roku 2000, w Katedrze, a potem Instytucie Europeistyki. Pełnił między innymi funkcje Wicedyrektora i Dyrektora Instytutu Socjologii, Dziekana Wydziału Filozoficznego (1993-1999), Pełnomocnika Rektora UJ do spraw Dydaktycznych, kierownika Zakładu Antropologii Społecznej.. W roku 1993 utworzył Międzywydziałowy Zakład Studiów Europejskich, przekształcony następnie w Katedrę, a potem w Instytut Europeistyki, którego jest obecnie Dyrektorem.
Poza Uniwersytetem Jagiellońskim pracuje w Wyższej szkole Administracji w Bielsku Białej. Wykładał i prowadził badania naukowe w licznych uniwersytetach i instytucjach badawczych, między innymi w University of Chicago, Oxford University, Cambridge University, Institute for Advanced Studies in the Humanities w Edynburgu, the Netherlands Institute for Advanced Studies w Wasenaar, European University Institute we Florencji, Leiden University, Universite Paul Valery w Montpellier, University of Exeter, University College Dublin, International Institute of Sociology w Gorizii, Szkole Nauk Społecznych IFIS PAN.
Opublikował ponad sto artykułów naukowych i kilkanaście książek w roli autora lub redaktora, wśród nich Symbols, Conflict and Identity, SUNY Press 1993 oraz Niechciane miasta, Universitas, Kraków 1998.
Jest koordynatorem i uczestnikiem szeregu międzynarodowych programów badawczych i dydaktycznych, między innymi dwóch programów magisterskich, które otrzymały europejski grant Erasmus Mundus, a także programu RECON (Reconstituting Democracy in Europe), finansowanego w ramach 6 Programu Ramowego. Był jednym z twórców akademickich interdyscyplinarnych studiów europeistycznych w Polsce.
Członek szeregu organizacji społecznych, miedzy innymi Instytutu Studiów Strategicznych w Krakowie, Stowarzyszenia Przyjaciół Kyoto, Stowarzyszenia Willa Decjusza. Był członkiem zespołu doradców ad personam Jana Kułakowskiego, Negocjatora Rządu RP do spraw Członkostwa w UE a także Rady do spraw Edukacji Europejskiej przy Ministrze Edukacji.
Zainteresowania naukowe profesora Macha koncentrują się wokół zagadnień społeczeństwa i kultury europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki kulturowego kształtowania tożsamości. Prowadził też badania w zakresie historii i teorii antropologii społecznej. Prof. Mach prowadził badania terenowe na Dolnym Śląsku oraz w Chicago, wokół problematyki migracji i rekonstrukcji tożsamości, a także stosunków etnicznych. Badał też rytuały polityczne. Publikuje na temat kulturowego wymiaru integracji europejskiej, a także przemian kulturowych społeczeństwa polskiego w kontekście europejskich procesów integracyjnych, szczególnie koncentrując się na kwestiach religii, społeczeństwa obywatelskiego, a przede wszystkim procesów konstruowania i przekształcania zbiorowych tożsamości.