Dr Krzysztof Kurek

Kurek2.JPG

Teatrolog, historyk literatury. W 1994 r. ukończył Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stopień doktora nauk humanistycznych uzyskał na tym samym wydziale w r. 1999. Jest uczniem prof. Dobrochny Ratajczakowej. Pracuje jako adiunkt w Zakładzie Dramatu i Teatru Instytutu filologii Polskiej UAM. Jego zainteresowania badawcze związane są z historią teatru i dramatu polskiego w XVIII i XIX wieku, historią sztuki aktorskiej, polską recepcją twórczości Szekspira i Calderona, dziejami teatrów poznańskich w XIX wieku oraz metodologią badań historycznych. Jest autorem książki Polski Hamlet. Z historii idei i wyobraźni narodowej (Poznań 1999) oraz ponad trzydziestu artykułów. W 2001 roku jako redaktor naukowy tomu Twierdza i teatr. Księga jubileuszowa Teatru Polskiego w Poznaniu 1875–2000 (Poznań 2000) otrzymał nagrodę im. J. Łukaszewicza za najlepszą publikację o Poznaniu w 2000 r. Przez kilka lat związany był z Teatrem Polskim w Poznaniu, najpierw jako sekretarz literacki (1993–1996), a następnie jako kierownik literacki (2000–2002). Zbiera stare pocztówki.