Prof. dr hab. Joanna Kurczewska

Kurczewska.JPG

Socjolog i historyk idei, pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz w Ośrodku Badań nad Kulturą Antyczną UW. Uczy od lat m.in. w Szkole Nauk Społecznych przy IFIS PAN. Zajmuje się socjologia historyczną, socjologia teoretyczną, historią myśli spolecznej, pograniczem socjologii kultury i socjologii polityki. W ramach tych dyscyplin szczególnie interesuje ją szeroko rozumiana problematyka narodowa, (w tym zwłaszcza ideologii narodowych, kultury narodowej i relacji między państwem i narodem) oraz zagadnienia różnych form wspólnotowości, zmiany społecznej i relacji między tradycją a nowoczesnością. Jest m.in. autorką książek: "Technokraci i ich świat społeczny", "Patriotyzm(y) polskich polityków", redaktorką prac zbiorowych, m.in. "Kultura narodowa i polityka" oraz "Oblicza lokalności". Ostatnio prowadzi badania empiryczne i studia teoretyczne nad wyobrażeniami społecznymi i kulturowymi granic i pograniczy, oraz nad zjawiskami dyskryminacji społecznej i narodowej, kultury demokratycznej - lokalnej i regionalnej, wielokulturowości, a także nad rola tradycji i innowacji we współczesnych ideologiach.