Dr Tomasz Kowalczuk

Absolwent studiów polonistycznych i filozoficznych na Uniwersytecie Warszawskim. Doktorat obronił na podstawie pracy o świadomości modernistycznej polskich twórców schyłku XIX wieku w kontekście filozofii Sorena Kierkegaarda po studiach doktoranckich w IFiS PAN. Obecnie od kilkunastu lat pracownik Instytutu Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki UW.

Jednocześnie wieloletni nauczyciel licealny, autor programu nauczania języka polskiego, recenzent podręczników i programów szkolnych. Współpracownik Instytutu Spraw Publicznych. Uczestnik prac Olimpiady Polonistycznej i Olimpiady Filozoficznej.

Główne zainteresowania dotyczą filozofii religii i teorii lektury. W 2004 roku jeden z organizatorów obchodów Roku Witolda Gombrowicza. Felietonista i scenarzysta teatralny. Członek Rady Naukowej Przeglądu Filozoficzno–Literackiego.