Prof. zw. dr hab. Ewa Kosowska

Kosowska2.jpg

Absolwentka filologii polskiej UMCS (1973), doktorat przygotowała w IBL PAN (1982), a rozprawę habilitacyjną obroniła w Uniwersytecie Śląskim (1990). W roku 2002 uzyskała tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych.

Od roku 1975 pracuje Uniwersytecie Śląskim i uczestniczy w procesie organizowania i kształtowania profilu katowickiego kulturoznawstwa. Kieruje Zakładem Teorii i Historii Kultury. Prowadzi wykłady, seminaria magisterskie i doktoranckie oraz konwersatoria z teorii, historii i antropologii kultury dla studentów kulturoznawstwa, filologii polskiej, MiSH oraz studiów podyplomowych. Jest autorką i współautorką projektów badawczych oraz programów dydaktycznych z zakresu historii, teorii i antropologii kultury. Odpowiada merytorycznie za profil naukowy i dydaktyczny specjalizacji o profilu antropologiczno-kulturowym. Dotychczas wypromowała dwunastu doktorów i ponad stu magistrów. Wielokrotnie sprawowała też opiekę nad indywidualnym tokiem pracy studentów filologii polskiej, kulturoznawstwa i MiSH. Współpracuje z Akademią Artes Liberales.

Jest członkiem Komitetu Nauk o Kulturze PAN oraz Rad Programowych, „Przeglądu Kulturoznawczego”, „Kultury Współczesnej”, Studiów Sienkiewiczowskich, Studiów Kulturoznawczych Collegium Ignatianum. Pełni funkcje wiceprezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego.

Należy do zespołu ekspertów UKA i PAKA.

W badaniach i publikacjach koncentruje się na wypracowaniu zasad wykorzystywania tekstu literackiego w badaniach kultury. Jest autorka projektu antropologii literatury, w którym narzędzia wypracowane przez antropologię kultury uznaje za klucz do interpretacji konkretnego materiału literackiego. Interesują ją szczególnie procedury aplikacyjne, pozwalające wykorzystywać różnego typu teorie kultury do opisu i analizy historycznych oraz współczesnych treści kultury polskiej, badanej w kontekście innych kultur.
Dotychczas opublikowała m.in.: Legenda. Kanon i transformacje. Św. Jerzy w polskiej kulturze ludowej, Wrocław 1985; Postać literacka jako tekst kultury. Rekonstrukcja antropologicznego modelu szlachcianki na podstawie "Potopu " Henryka Sienkiewicza. Katowice 1990; Kultura polska. Tradycja jako uniwersum kodów aksjologicznych, [red.], Katowice 1992; Antropologia i hermeneutyka. Wśród tekstów Józefa Ligęzy, [współautor: E. Jaworski], Katowice 1994; Polska kultura ziemiańska, [red.], Katowice 1995; Wstyd w kulturze. Zarys problematyki,[red.], Katowice 1998; Negocjacje i kompromisy. Antropologia polskości Henryka Sienkiewicza, Katowice 2002; Antropologia literatury. Teksty, konteksty, interpretacje, Katowice 2003; Antropologia kultury – antropologia literatury, red. E. Kosowska, E. Jaworski, Katowice 2005; Stąd do Teksasu. Impresje amerykańskie, Katowice 2006; Antropologia kultury- antropologia literatury. Na tropach koligacji, red. E. Kosowska, A. Gomóła, E. Jaworski, Katowice 2007; Wstyd w kulturze. Kolokwia polsko-białoruskie (2), red. E. Kosowska, G. Kurylenka, A. Gomóła Katowice 2008.