Prof. dr hab. Leszek Korporowicz

Od 1983 r. pracownik naukowy w Zakładzie Socjologii Kultury Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczeń i współpracownik jednej z najbardziej cenionych postaci współczesnej polskiej socjologii, prof. Antoniny Kłoskowskiej. Praca doktorska opublikowana przez Oficynę Naukową w 1993 r. pt. Tworzenie sensu. Język, kultura, komunikacja poświęcona była kulturowym aspektom procesów komunikowania, ich uwarunkowaniom, kontekstom, złożoności ich przejawów. Praca habilitacyjna opublikowana przez Instytut Socjologii w 1996 r. pt. Osobowość i komunikacja w społeczeństwie transformacji podejmowała problematykę kulturowych wymiarów globalizacji, wielokulturowości, analizowała uproszczenia współczesnych nauk o kulturze, zadawała pytania o dynamikę rozwoju osobowości w warunkach zmian społecznych. Autor nawiązywał w ten sposób do prowadzonych w Zakładzie Socjologii Kultury badań nad komunikacją międzykulturową, przeobrażeniami wartości społecznych oraz swoich studiów nad dynamiką rozwoju kulturowego jednostki oraz grup, procesami kształtowania tożsamości kulturowej. W latach dziewięćdziesiątych prof. Korporowicz aktywnie uczestniczył w rozwoju polskich badań ewaluacyjnych (studiów nad badaniem wartości i skuteczności programów społecznych). Pod jego redakcją ukazała się wydana przez Oficynę Naukową w 1997 r. praca pt. Ewaluacja w edukacji; inicjował powstanie Polskiego Towarzystwa Ewaluacyjnego. Jest prorektorem Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego promującej integralny model kształcenia, który łączy przekaz wiedzy z rozwojem umiejętności i postaw studentów, poszukuje skutecznego modelu współpracy szkoły z jej środowiskiem.