Dr Dawid Kolbaia

Kolbaia2.JPG

(ur. 1963 r.) – historyk, kartwelolog. W 1990 r. ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Tbilisi. W latach 1992–1996 był doktorantem w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej w Instytucie Historycznym UW. Doktor, adiunkt na Uniwersytecie Warszawskim. Zatrudniony w Studium Europy Wschodniej Wydział Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego. Kierownik Seminarium Kaukaskiego Studium Europy Wschodniej UW. Ponadto kierownik Stacji Kaukaskiej Uniwersytetu Warszawskiego w Tbilisi. Specjalizuje się w historii Kaukazu, wokół problematyki Kościoła Wschodniego i późnoantycznego chrześcijaństwa. Jest autorem licznych publikacji naukowych. Uczestniczyła w wielu projektach naukowych Los santuarios y el culto en la antiqüeded y Edad Media; Trade Roads and Piligrimation Tracks as a factor of integration; Pereginatio Caucasica i wykopaliskach archeologicznych, m.in. w Picundzie. Jest założycielem rocznika "Pro Georgia. Journal of Kartvelological Studies" i redaktorem naczelnym. Jest członkiem międzynarodowej komisji dziedzictwa św. Grzegorza Peradze. Od 2002 r. organizuję Doroczne Międzynarodowe Sesję Kaukazologiczne im. św. Grzegorza Peradze. Odbył też szereg podróży naukowych: jako Visiting Scholar: w Museo de Cabilde Catedral de Santiago de Compostela w Hiszpanii; w Instytucie Prahistorii Uniwersytetu w Bonn. W 2003 r. przebywał w Grecji (Góra Atos), gdzie przeprowadził kwerendę biblioteczną i archiwalną; w Uniwersytecie Columbia i w Dumbarton Oaks Center for Byzantine Studies w Washingtonie. Wykładał historię Kaukazu m.in. na uniwersytetach europejskich (Humboldt, Santiago de Compostela, Halle-Wittenberg), Uniwersytecie im. Iwane Dżawachiszwili w Tbilisi. Dawid Kolbaia otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu św. Grzegorza Peradze (2009 r.).