Prof. Dr hab Michał Kobusiewicz

Michał Kobusiewicz urodził się 8 października 1939 roku w Radomsku w rodzinie ziemiańskiej. Jego ojciec, Aleksander, podporucznik rezerwy Wojska Polskiego, został zamordowany w Katyniu, matka, Jadwiga, wychowując syna, przez długie lata pracowała w służbach rolniczych. Jubilat od 1950 roku mieszka w Poznaniu, gdzie ukończył szkołę podstawową, a w 1957 roku Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego. W tym samym roku został przyjęty na studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, które ukończył w 1962 roku, uzyskując stopień magistra archeologii na podstawie pracy pt. Stanowisko z końca paleolitu i początków mezolitu w Poznaniu-Starołęce, napisanej pod kierunkiem prof. dr. Wojciecha Kocki, ówczesnego kierownika Katedry Archeologii UAM. Stopień doktora nauk humanistycznych Michał Kobusiewicz uzyskał na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w 1968 roku na podstawie pracy pt. Paleolit schyłkowy i mezolit w środkowo-zachodniej części Niziny Wielkopolskiej; promotorem jej był prof. dr hab. Waldemar Chmielewski z Uniwersytetu Warszawskiego, a jej recenzentami byli prof. dr Kazimierz Żurowski z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu i prof. dr Zdzisław A. Rajewski z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. W 1975 roku Michał Kobusiewicz uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie archeologii w ówczesnym Instytucie Historii Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk (obecny Instytut Archeologii i Etnologii) na podstawie rozprawy Pradzieje północno-wschodniej Afryki między 16. a 5. tysiącleciem p.n.e. Recenzentami tej pracy byli prof. dr hab. Janusz K. Kozłowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr hab. Waldemar Chmielewski z Uniwersytetu Warszawskiego i prof. dr hab. Romuald Schild z Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W 1992 r. Michał Kobusiewicz uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych nadany przez Prezydenta Lecha Wałęsę.
E-mail: mkobus@man.poznan.pl