Dr Mirosława Kawecka

Ur. 1965 r., absolwentka filologii ukraińskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Od początku swej pracy naukowej związana z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Adiunkt w Instytucie Filologii Słowiańskiej KUL. Swe zainteresowania naukowe skupia wokół historii literatury ukraińskiej. Dotychczas zajmowała się zagadnieniami narodowej tożsamości Ukraińców, szczególnie w literaturze XIX w., a także ukraińskim pozytywizmem. Swoje prace publikowała w “Warszawskich Zeszytach Ukrainoznawczych”, “Rocznikach Humanistycznych” KUL i tomach zbiorowych. Obecnie interesują ją problemy przenikania się kultur, tradycji i współczesności, przygotowuje rozprawę habilitacyjną nt. zjawiska neobaroku w prozie ukraińskiej XX w. Zajmuje się również tłumaczeniami z języka ukraińskiego. Jest współautorką podręcznika do nauki języka ukraińskiego. Lubi psy i góry.