Prof. Marek Hendrykowski

Założyciel poznańskiego filmoznawstwa. Urodzony 18 stycznia 1948 roku w Jeleniej Górze. W latach 1966-1971 studiował polonistykę na Uniwersytecie Adama Mickiewicza (magisterium teatrologiczne pod kierunkiem prof. Jerzego Ziomka). W czasie studiów aktywnie uczestniczył w studenckim życiu kulturalnym i naukowym. Jako krytyk filmowy zadebiutował w 1971 recenzją z "Rejsu" Marka Piwowskiego. Od roku 1971 jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Instytutu Filologii Polskiej UAM. W roku 1978 obronił doktorat ("Słowo w filmie"), a w 1988 habilitację ("Autor jako problem poetyki filmu"). W roku 1996 uzyskał tytuł profesora. Obecnie profesor zwyczajny, kierownik Zakładu Filmu i Telewizji UAM. Wypromował ponad trzystu magistrów i kilkunastu doktorów. Odbył staże filmowe we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Szwecji. Członek Komitetu Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk (przez trzy kolejne kadencje), Stowarzyszenia Filmowców Polskich (od 1980), International Association to Promote the Study of Early Cinema DOMITOR (od 1991). Współzałożyciel i przewodniczący Komisji Filmoznawczej Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Jako profesor wizytujący prowadził wykłady na uniwersytetach w Stockholmie, Uppsali, Lund, Göteborgu, Rzymie, Wiedniu i Poczdamie. Prezentował także referaty na licznych konferencjach w kraju i za granicą, między innymi w Sigtunie, Warwick, Nowym Jorku, Amsterdamie, Bradford, Lyonie, Paryżu, Rzymie i Waszyngtonie. W roku 1994 był organizatorem obrad sekcji filmowej Międzynarodowego Kongresu "Kultura Czasu Przełomu" w Poznaniu, a w roku 2000, wraz z zespołem pracowników Zakładu Filmu i Telewizji, Międzynarodowego Sympozjum "Music and Film".

Autor kilkuset publikacji o filmie i kulturze filmowej drukowanych w kraju i za granicą oraz książek: "Słowo w filmie. Historia-teoria-interpretacja" (Warszawa 1982), "Historia filmowego Oscara" (wyd. I, 1988, wyd. II, 1993), "Autor jako problem poetyki filmu" (Poznań 1988), "Film w Poznaniu 1896-1945" (wspólnie z Małgorzatą Hendrykowską, Poznań 1990), "Autor w filmie. Z dziejów ewolucji filmowych form artystycznych" (tom zbiorowy, Poznań 1991), "Polski film fabularny dla dzieci i młodzieży" (Poznań 1994), "Słownik terminów filmowych" (Poznań 1994), "Steven Spielberg. Zarys twórczości" (Poznań 1994), monografia "Film w Poznaniu i Wielkoopolsce 1896-1996" (wspólnie z Małgorzatą Hendrykowską, Poznań 1996), "Sztuka krótkiego metrażu / The Art of the Short Film" (Poznań 1998), "Stanisław Różewicz" (Poznań 1997), "Język ruchomych obrazów" (Poznań 1999), "Film jako źródło historyczne" (Poznań 2000), "Leksykon gatunków filmowych" (Poznań-Wrocław 2001). Redagował tomy zbiorowe: "Z zagadnień stylu i kompozycji w filmie współczesnym", "Szkice z poetyki filmu", "Andrzej Kondratiuk", "Poloniści o filmie", "Debiuty polskiego kina", "Music and Film" (wspólnie z Donem Fredericksenem i Małgorzatą Hendrykowską), "Przemoc na ekranie" (wspólnie z Małgorzatą Hendrykowską, 2001). Jest także autorem rozdziału "Changing States in East Central Europe 1945-1995" w "The Oxford History of World Cinema" (ed. Geoffrey Nowell-Smith, 1996). Razem z Prof. Małgorzatą Hendrykowską odkrywca szeregu uznanych za zaginione cennych zabytków polskiego filmu niemego, między innymi: "Pruskiej kultury", "Odrodzonej Polski" i "Pomnika Niepodległości". Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Od roku 2007 stały współpracownik TVP Kultura (autor cyklicznych programów "Telekino" i "Skarby Filmoteki").

hendrykowski@filmoznawstwo.com