Prof. dr. hab. Włodzimierz Gruszczyński

Gruszczyński.JPG

Absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, uczeń profesora Zygmunta Saloniego, językoznawca zajmujący się różnorodnymi zagadnieniami: leksykografią i formalnym opisem języka polskiego, kulturą języka oraz historią polszczyzny. Doktoryzował się w 1987 r., habilitował – w 2000. Od 1978 r. pracował w Instytucie Dziennikarstwa UW. Od 2009 r. – w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Przez wiele lat pełnił obowiązki lektora języka polskiego za granicą – na Uniwersytetach w Bukareszcie (1980–1983), w Uppsali i w Sztokholmie (1991–1997). Od roku 2003 pracuje także w Instytucie Języka Polskiego PAN, gdzie kieruje Pracownią Historii Języka Polskiego XVII i XVIII wieku, której głównym zadaniem jest opracowywanie i publikowanie w Internecie Słownika języka polskiego XVII i 1. połowy XVIII wieku.

• powrót do listy tutorów