Prof. dr hab. Maciej Grochowski

Profesor zwyczajny w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu; pierwszy dyrektor Instytutu Języka Polskiego (od 1999) i kierownik Zakładu Teorii Języka IJP UMK; także: profesor w Instytucie Języka Polskiego PAN w Krakowie. Założyciel i redaktor naczelny ogólnopolskiego półrocznika językoznawczego Linguistica Copernicana, wydawanego przez Wydział Filologiczny UMK; członek Komitetów Redakcyjnych czasopism Polonica, Studies in Polish Linguistics.

Członek korespondent Polskiej Akademii Umiejętności (2006); przewodniczący Komitetu Językoznawstwa PAN (2007) i Komisji Teorii Języka KJ PAN; wiceprzewodniczący Międzynarodowej Komisji Struktury Gramatycznej Języków Słowiańskich przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów.

Przedmiot badań naukowych: współczesne językoznawstwo polskie i teoretyczne (semantyka, gramatyka, leksykologia, frazeologia, leksykografia, lingwistyka tekstu, pragmatyka); główne kompleksy zagadnień: teoria definicji, konwencje semantyczne w języku, metajęzyk opisu znaczeń; klasyfikacje gramatyczne leksemów, semantyka i składnia struktur mono- i polipredykatywnych (czasownik, przysłówek, zdanie złożone), wyrażenia funkcyjne w języku i tekście (zwłaszcza partykuły, przyimki, metaoperatory); mechanizmy budowy zdania i tekstu (elipsa, parenteza, nawiązanie, szyk, struktura tematyczno-rematyczna, wyrażenia metatekstowe); pragmatyka leksykalna (wulgaryzmy, przekleństwa, interiekcje). Dorobek: ogółem około 240 pozycji, w tym 9 książek autorskich, około 210 artykułów; ponad 20 redakcji naukowych prac zbiorowych. Ważniejsze książki: Gramatyka współczesnego języka polskiego. Składnia – cz. II: Składnia wyrażeń polipredykatywnych (1984), Polskie partykuły. Składnia, semantyka, leksykografia (1986), Konwencje semantyczne a definiowanie wyrażeń językowych (1993), Wyrażenia funkcyjne. Studium leksykograficzne (1997).
Organizował liczne konferencje ogólnopolskie i międzynarodowe w kraju; uczestniczył z referatami w około 80 konferencjach w kilkunastu krajach Europy. Był kierownikiem 6 projektów badawczych KBN / MNSW, w tym 3 promotorskich. Wypromował 13 doktorów, ponad 150 magistrów.

Udział w pracach wielu organizacji i instytucji: Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, Europejskiego Towarzystwa Językoznawczego, Polskiego Towarzystwa Semiotycznego, Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Komitetu Głównego Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

Więcej informacji oraz wykaz publikacji: http://www.umk.pl/ijp/