Dr hab. Michał Galas

Adiunkt w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół historii żydowskiej tradycji religijnej, ze szczególnym uwzględnieniem: mesjanizmu i mistycyzmu żydowskiego, dziejów judaizmu w Polsce, Europie Środkowej i USA oraz głównych kierunków w judaizmie współczesnym. Obecnie prowadzone badania dotyczą: recepcji sabbataizmu w XVII wiecznej Rzeczypospolitej Polsko-Litewskiej (kontynuacja) oraz wpływu reformy judaizmu na ziemiach polskich w XIX wieku.
Wykładał w kilku zagranicznych uczelniach, m.in.: University of Rochester NY (2006), Potsdam Universitaet (2004), University College London (2000), McGill University (Canada, 2003), Haverford College (USA 2002).

Stypendysta wielu programów, m.in.: The Loewenstein-Wiener Fellow of the American Jewish Archives, Cincinnati, OH (2003); Fundacji Fulbrighta, Brandeis University (2002-2003); DAAD, Freie Universitaet Berlin, Universitaet Tuebingen (1993, 2003); Institute of Jewish Studies, University College London (2000), Central European University w Pradze (1996-1997).
Michał Galas pełni funkcję sekretarza Komisji Historii i Kultury Żydów w Polsce w Polskiej Akademii Umiejętności oraz członka zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich.

Autor szeregu publikacji z zakresu historii judaizmu oraz duchowości żydowskiej na ziemiach polskich. Do najważniejszych publikacji należą: Rabin Markus Jastrow i jego wizja reformy judaizmu. Studium z dziejów judaizmu w drugiej połowie XIX wieku, Wydawnictwo Austeria, Kraków 2007; Żydzi szczekocińscy. Osoby, miejsca, pamięć, pod redakcją Michała Galasa i Mirosława Skrzypczyka, Wydawnictwo Austeria, Kraków – Budapeszt 2008; „Światło i słońce”. Studia z dziejów chasydyzmu, pod redakcją Michała Galasa, Wydawnictwo Austeria, Kraków 2006; Żydzi w Lelowie. Obecność i ślady, pod redakcją Michała Galasa i Mirosława Skrzypczyka, Wydawnictwo Austeria, Kraków 2006; Duchowość żydowska w Polsce. Materiały z międzynarodowej konferencji dedykowanej pamięci profesora Chone Shmeruka. Kraków 26-28 kwietnia 1999, pod redakcją Michała Galasa, Księgarnia Akademicka, Kraków 2000; Sabbatianism in the Seventeenth-Century Polish-Lithuanian Commonwealth: A Review of the Sources, [w:] “The Sabbatian Movement and Its Aftermath: Messianism, Sabbatianism and Frankism”, edited by Rachel Elior, Jerusalem 2001, vol. II; Polin. Studies in Polish Jewry – Jews in Krakow, vol. 23, edited by Michał Galas, Antony Polonsky, Littman Library of Jewish Civilization, Oxford 2010 ( w druku).

• powrót do listy tutorów